"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 
Geçmişten Günümüze Ilgaz Belediyesi

Belediyemiz

Osmanlı döneminde “Koçhisar-ı Bala” olarak bilinen Ilgaz’da; ilk belediye teşkilatının 1885 yılında kurulduğu yazılsa bile salnamelerde ilk belediye teşkilatından, 1894 yılında bahsedilmektedir.

Cumhuriyet döneminde Gazi M. Kemal Atatürk’ün 1925 yılında Kastamonu’ya şapka inkılabı için giderken Ilgaz’dan geçtiği ve Koçhisar isimlerinden kaynaklanan karışıklığı önlemek adına ilçenin bulunduğu yerleşim alanına Ilgaz adını verdiği rivayet edilmektedir.

Ilgaz’ın eski yerleşim yeri Pazar Çayı Mevkisi olup ilk belediye binasının da burada,  Fatih Mahallesi'nde şimdiki İmam Hatip Lisesi'nin arkasında küçük bir hizmet binası olduğu saptanmıştır.

1943 Depremi ve o yıllarda meydana gelen yangınlar neticesinde belediye binası geçici bir süreyle çarşı içine -şimdi Cumhuriyet Parkı ve çay bahçesinin olduğu alana- taşınmıştır.

Daha sonrasında ise belediye kısa bir süreliğine Çarşı Camii yol güzergâhında bulunan Recai Tuncel Caddesi üzerindeki bir binada hizmet vermiştir.

1980 yılında ise şu anda mevcut olarak kullanılan hizmet binasına taşınmış ve o günden bugüne kadar kesintisiz hizmetlerine devam etmektedir.

Köklü bir geçmişe sahip olan Ilgaz Belediyesi'nde sırasıyla Cumhuriyet öncesi dönemde ilk belediye başkanı Hamza’nın Ahmet Ali Çetiner, daha sonra ise Savsalı Ahmet Ali Darendeli, Sağıroğlu İsmail Sansarlı başkanlık görevinde bulunmuştur.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte de Koca Nuri (Tuncel), Tayyar Demirci, Sadık Özdemir, Ali Eraslan, Raif Ersoy, Ahmet Çavdar, Arif Tosyalıoğlu, Nurettin Özdemiroğlu, Recai Tuncel, Nuri Tekin, Cabir Öztop, Feridun Açıkalın, Hakkı Yalçın, Cevdet Çetin, Arif Çayır geçmiş dönemlerde başkanlık görevi yapmışlardır.

Şu anda ise aktif olarak başkanlık görevine Mehmed Öztürk devam etmektedir.

Ilgaz İlçemiz