"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 
Ilgaz Tarihi Yerlerİ


İndağı Mağaraları ve Kaya Mezarları

Devrez Çayı kıyısında, Ilgaz’a 5 km uzaklıkta Çankırı karayolu üzerinde ve İnköy’ün güneyinde yer almaktadır. İndağı Mağaralarında Hellenistik döneme ait beş katlı kaya mezarları vardır. İlk kattaki odalardan birisi kemerli kapı ve tonozlu girişe sahiptir. Duvarları nişlidir. İkinci kat odaları dörtgen biçimli ağaç mimari özelliğini gösteren taş kirişe sahiptir. Tavanlar içten kubbeli üçüncü oda pencereli ve odalar birbirine geçmelidir. Üçüncü katta dörtgen oval planlı sekiz oda vardır.


-------------------------------------------------------------------

Kurmalar Köyü Antik Yerleşim Alanı (Kimiatene Antik Kenti)

Ilgaz ilçe merkezine 15 km uzaklıkta ve ilçenin kuzey doğusundadır. Demirciler Yaylası'nda Hellenistik Çağ'a ait yazılar ve seramik parçaları bulunmuştur. Cendere Köyüne 10 km uzaklıkta antik bir adadır.

Kurmalar köyünün batısında, Sekü Mevkii olarak adlandırılan yakın bir tepe üzerinde bulunan eski yerleşim alanında yoğun bir şekilde çanak çömlek parçalarına ve kaçak kazı çukurlarına rastlanılmaktadır. Bulunan çanak çömlek parçaları, Demir Çağı, Helenistik ve Roma dönemine ait bir yerleşim alanı olduğunu ortaya koymaktadır. Kapladığı alan 17 hektardır. Kurmalarda bulunan M.S. 3. yüzyıla ait bir kitabeden buranın antik kaynaklarda adı geçen Kimiatene Antik Kenti olduğu ileri sürülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Belleten Dergisi'ndeki makaleyi inceleyebilirsiniz.
MAKALE LİNKİ: https://belleten.gov.tr/tam-metin/1773/tur


-------------------------------------------------------------------


Ilgaz Tümülüsleri

Bölüktepe ismiyle anılan tümülüs oldukça geniş bir alana yayılan höyük üzerinde yer almaktadır. Tahrip edilmiş olan tümülüsün yüksekliği yaklaşık olarak 6-8 metre, genişliği ise 15 metredir. Çevrede kültür toprağı üzerinde küçük parçalar halinde seramik parçaları vardır.


-------------------------------------------------------------------

Danişment-Sekü Arasındaki Tümülüs

İlçemizin kuzeyinde, Danişment Köyü'nün güney batısında, Danişment ve Seki Köyleri arasında yer alan köy yolunun kuzeyinde ve güneyinde; yolun her iki tarafına yayılmış arkeolojik yerleşim alanı ve bu alanın güneyinde kalan bölümünde de bir Tümülüs yer almaktadır. Tümülüs kaçak kazılarla tahrip olmuş durumdadır. Tümülüs etrafında Roma Dönemine ait bol miktarda seramik ve çatı kiremidi parçalarına rastlanılmıştır.


-------------------------------------------------------------------


Salman Höyük

Cendere Köyü sınırları içinde olup, Bakır Çağı'na ait çanak çömlek bulunmuştur. Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Cendere Köyü ilçe merkezinin doğusunda ve Çankırı-Kastamonu yolunun batısına düşmektedir. Höyüğün yüksekliği 30 m ve tepesindeki hafif düzlüğün boyu 60 m dir.


Cendere Köyü Tümülüsleri

Köy arazisi içinde bulunan tümülüsler kazılmış, mezar odası ve lahit ortaya çıkarılmıştır. Roma sonu/Bizans başı dönemlere ait olduğu tahmin edilen mezar odaları 270×190 boyunda, 185x80x5 ebadındadır. Ölü yatağı bulunan mezar odası tonozlu mimari özelliği taşır, üstü yassı taşla kapatılmış odada bir lahit vardır.

-------------------------------------------------------------------


Tarihi Ilgaz Hamamı

Ilgaz ilçe merkezinde bulunmakta olup, Belediye Hamamı adı altında Belediyemizce işletilmektedir. Osmanlı Devleti'nin son devrinde 19. yy. sonlarında yapıldığı söylenen hamam; haç planlı, dört eyvanlı, dört halvetlidir. Halvetlerin dördü de kubbe ile örtülüdür. Üzeri kubbeli sıcaklık mekânının ortasında bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklık mekanının duvarları eyvanlarda silme kotuna kadar, halvet giriş kapılarının yanlarında üzengi kotuna kadar mermer kaplı olup, soyunmalık mekânı iki kat betonarme olarak yapılmıştır. Ilıklığın üzerinde altı adet fil gözü bulunmaktadır. Hamamın dış yüzeyi betonarmedir. Hamamımız 2021 yılında Belediyemizin projesiyle yenilenmiş ve restore edilmiştir.-------------------------------------------------------------------

Pazar Çayı

Bozan deresinin aşağı kısımlarına bu ad verilir. Aşağıdere ve Yazı Köylerinde tarihi kalıntılar vardır. Çayın ilçemizden geçen kısmı Fatih Mahallesi sınırları içerisindedir. Pazar Çayı'nın ıslahıyla ilgili proje belediyemizce yürütülmekte olup, çayın dar alanlarının genişletilmesi, yürüyüş ve bisiklet yolu yapılarak konsept bir görünüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. 


-------------------------------------------------------------------

Ilgaz İlçemiz