"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 
Nikah İşlemleri

ILGAZ BELEDİYESİ EVLENDİRME İŞLEMLERİ
EVLENME İŞLEMLERİ

Ülkemizde, evlilik işlemleri Türk Medeni Kanunu ve Evlendirme Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. İlgili mevzuat hükümlerine göre;

1) Evlenecek çiftlerin; evlenme memurluğuna birlikte ve şahsen müracaat etmeleri esastır. Tek taraflı bir müracaat kabul edilmemektedir. Müracaat sırasında tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanlarını göstermeleri zorundadır. Evlendirme Memuru nüfus cüzdanlarını isteyerek kimlik kontrolü yapar, cüzdan örneğini kontrol ederek onaylar. Nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde müracaat kabul edilmez. (Evlnd. Yönt. Md. 16)

2) 2020 yılı ve öncesi için geçerli olan mevzuata göre evlenecek çiftlerden birinin Ilgaz Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi zorunluydu. 2020 yılında yayınlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile bu zorunluluk ortadan kaldırılmıştır. Çiftler İKAMET ZORUNLULUĞU OLMAKSIZIN belediyemize başvurarak nikah işlemlerini başlatabilirler. (İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ)

3) Evlenecek çiftlerin en son haliyle geçerli, işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslını getirmeleri gereklidir. Sürücü belgesi ve kurum kimlikleri kabul edilmemektedir. Son 10 Yılı aşan ve çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir. (Md. 18, Md. 21)

4) Erkek ve Bayana ait 4’er adet vesikalık fotoğraf evlendirme memurluğuna teslim edilecektir. Verilecek fotoğrafların, renkli ve ön cepheden çekilmiş olması, son 6 ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi ile çoğaltılmamış olması gerekmektedir. (Md. 20)

5) Gerekli olan diğer belgeler alınacak ve sağlık kurumunca matbuu verip aile hekimliklerince onayı yaptırılacaktır. (Md. 20)

REŞİT OLMAYANLAR

- 18 Yaşını doldurmamış olan çiftler Anne ve Babanın izni ile evlenebilirler (Ay ve gün hesabı ile). Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kayıt örneği ile belgelenecektir. 

- 17 yaşını doldurmamış olanlar sadece mahkeme kararı ile evlenebilirler. 17 yaşın altındakiler evlenemezler.

BOŞANMIŞ VE DUL OLANLAR

1) Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler. Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetinin (300 gün) kaldırılması kararı alınması gerekir. Ayrıca bu kararda kesinleşme şerhi işlenmiş olmalıdır.

2) İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.

KİMLER, HANGİ DURUMLARDA EVLENEMEZ?

1. Ayırt etme gücüne sahip olamayanlar evlenemez. (Kısıtlı olup ayırt etme gücüne sahip olanlar yasal temsilcinin izniyle evlenebilir.)

2. Hısımlık bağı olanlar evlenemez.

3. Önceki evliliğin sona erdiğini ispat edemeyenler; gaiplik durumunda, evliliğin feshine dair mahkeme kararı almayanlar evlenemez.

4. Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez. (Ancak süre içinde doğum yaparsa bu süre biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri halinde mahkeme bu süreyi kaldırabilir.)

5. Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

6. Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını, resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.

7. Yeğen akrabalığı, kayın akrabalığı gibi durumları olanlar evlenemez.
Ilgaz İlçemiz