"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 

Ilgaz Üretime Başlıyor

  • 16.01.2023
  • ilgazbelediyesi

Kendine has havası, doğal kaynak suları, konumu ve geçiş iklimi üzerinde bulunmasıyla coğrafi bir üretim üssü olmaya aday ilçemizde, ilçemize özgü SARIKILÇIK PİRİNCİ üretimi için harekete geçildi.

Yöremizde, Kızılırmak’ın bir kolu olan Devrez Çayı kıyısında bulunan Çeltikbaşı, Yuvasaray, Yerkuyu ve Sarmaşık Köylerinde ekimi yapılan SARIKILÇIK PİRİNCİ’nin seri üretimine başlanıyor.

Ekimi yapılan bu özel pirinçle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanımız Mehmed Öztürk:

“İlçemizde bir deyiş vardır. Sarıkılçık bir kere dağın soğuğunu yiyecek. Ilgaz Dağı’ndan eriyen kar sularıyla beslenecek. Olgunlaşacak ve hazır hale gelecek. İlçemize özgü, ata tohumu olan bu pirincimiz Türkiye’de şeker oranı en düşük olan pirinç. Kendine has bir Anadolu ürünü...

Söz konusu ürünümüzü tek elde toplamak ve ekim alanlarını büyütmekle beraber, katma değer oluşturarak Ilgaz markasıyla ülkemize tanıtmak, mutfakların baş tacı yapmak ve ilçemiz istihdamına katkıda bulunmak amacıyla pirincimiz için çeltik fabrikasını hayata geçiriyoruz.

Çeltikbaşı köyümüzde yaklaşık 5000 metrekare arsa üzerinde 1000 metrekareye yakın inşaat alanında kuracağımız fabrika ile yıllık yaklaşık 700 ton pirinç üretimi yapılan yöremize önemli bir tesisi kazandıracak ve dolaylı istihdam olanağı sağlayacağız. Fabrikamızla beraber pirinç üretilen köylerimizde üretici sayısını da artıracağız. Mevcut 1380 dönümlük üretim sahasını daha da artırarak aktif ve verimli hale getirecek, yeni markamızı meydana getireceğiz.

Kuracağımız fabrikanın ilçemize hayırlı olmasını diliyor, gelişmiş bir Ilgaz için çalışmayı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

  • Ilgaz Üretime Başlıyor