"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 

BELEDİYE BAŞKANIMIZ MEHMED ÖZTÜRK: ILGAZ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

  • 02.03.2023
  • ilgazbelediyesi
Belediyemiz tarafından titizlikle sürdürülen Çarşı İçi Modern Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı projesi ilçemizin çehresini değiştirmeye aday. Şu anda mevcut belediye binamız ve arkasındaki birkaç yapının da kaldırılarak dahil edildiği projeyle Ilgaz’ın çehresi değişecek, çarşı içi adeta nefes alacak.

Belediye Başkanımız Mehmed Öztürk konuyla ilgili açıklamasında: 

“Ilgaz’ımızda çarşı merkezi sıkışmış durumda. Halkımızın da dikkatlerinden kaçmayan bu durumun farkındayız. Bu sıkışmışlığı ortadan kaldırmak, ilçemize modern bir görünüm kazandırmak için başladığımız proje devam ediyor. Bu amaçla ilk olarak kendi belediye binamızdan vazgeçiyoruz. Bununla beraber birkaç yapı ve arsasını da kamulaştırdık. Diğer yandan geçici belediye binamız hazırlanıyor. Binamız hazırlanıp belediyemizi taşıdığımızda Modern Kent Meydanı ve Yer altı otoparkı projesine başlayacağız. 

Projemizle çarşı içinde eksik olan etkinlik alanı sorununu çözüyoruz. İlçemizde sosyal ve kültürel bir etkinlik gerçekleştirmek istediğimizde alanımız yok. Çarşı içini kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu zorunluluğu ortadan kaldırıyoruz. 

Çarşı içinde diğer bir sorun da trafik sorunu... Araçların çekilebileceği alanlar kısıtlı. Projemizle, kent meydanımızın altına yer altı otoparkı inşa ederek bu sorunu da çözüyoruz. Ayrıca bu otoparkı herhangi bir afet durumunda sığınak olarak da kullanılabilecek şekilde yapıyoruz.

Şunu da ifade etmeliyim ki en önemli konumuz deprem. İlçemiz, iki fay hattının ortasında yer alıyor. Birisi Kuzey Anadolu Fay Hattı, diğeri Devrez Fay Zonu... Herhangi bir depremde çarşı merkezde bir toplanma alanımız yok. Olası bir deprem anında insanımızın ulaşabileceği bir meydan alanı oluşturma gayretindeyiz.
 
Meydan projemiz tamamlandıktan sonra yapımına başlayacağımız yeni belediye binamızı da meydanın bitimine iki katlı olarak inşa edeceğiz. 

Ilgaz’ımızın çehresini değiştirecek ve ilçemize birçok fayda sağlayacak projemizi adım adım gerçekleştirmeye devam ederken, her şeyin en iyisine layık olan vefakar Ilgaz Halkı’na saygılarımı sunuyorum. 

Bu vesileyle yakın zamanda geçirdiğimiz 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan depremzede yakınlarına başsağlığı, tedavisi devam edenlere ise acil şifalar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
  • BELEDİYE BAŞKANIMIZ MEHMED ÖZTÜRK: ILGAZ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR