"Anadolu'nun Cenneti Ilgaz"

Ilgaz
facebook

Ilgaz'da Kayak Keyfi Bir Başka

Batı Karadeniz'in en büyük kayak pistini barındıran Ilgaz Dağı'nda kayak keyfi bir başka. 4.500 metre telesiye hattı ile ziyaretçileri uzun soluklu bir doğa şöleni bekliyor.

 

Anadolu'nun Cenneti Ilgaz

Doğa severlerin uğrak yeri olan Ilgaz Dağı, kış aylarında bambaşka bir havaya bürünerek kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Muhteşem doğa manzarası ile bütünleşerek, şehrin ve işlerinizin günlük karmaşalarına biraz ara vermenin vakti geldi. Yıldıztepe Kayak Merkezi ormanın göbeğinde sizleri bekliyor.

 
 
 
 

Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz’ımızda Yeniden Hayat Buluyor

  • 13.10.2021
  • ilgazbelediyesi

İlçemizde Bir Tarih Yeniden Ayağa Kalkıyor

Ulupınar Mahallesinde bulunan ve 19. Yüzyılın sonlarında yapıldığı söylenen Tarihi Osmanlı Hamamımız Yeniden Ayağa kalkıyor.

Belediye Başkanımız Mehmed Öztürk’ün çalışma ve gayretleriyle Ilgaz’ımızda yeniden canlandırılacak olan bu kültür Ulupınar Mahallesinde bulunan ve Gavur Hanı olarak da bilinen tarihi ticaret hanının arsasına bitişik olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Yıllardır halkımıza hizmet veren ve vermeye devam eden, Ilgaz’ımızın kültür varlığı tarihi Osmanlı Hamamı’nın, Gavur hanıyla birlikte aynı yerleşkede ve bir bütün olarak Han ile aynı konseptte yeniden ilçemize kazandrılacak olması hem mahalle sakinlerinden hem de vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü.

 Tarihi Osmanlı Hamamımızı yakından tanıyalım

İlçemiz Ilgaz'da Ulupınar Mahallesi Hamam Sokakta bulunan Tarihi Osmanlı Hamamı, Ilgaz ilçe merkezinde bulunmakta olup, “Belediye Hamamı” adı altında Belediyemizce işletilmektedir. 19. yy sonlarında yapıldığı söylenen hamam; haç planlı, dört eyvanlı, dört halvetlidir. Halvetlerin dördü de kubbe ile örtülüdür. Üzeri kubbeli sıcaklık mekânının ortasında bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklık mekanının duvarları eyvanlarda silme kotuna kadar, halvet giriş kapılarının yanlarında üzengi kotuna kadar mermer kaplı olup, soyunmalık mekânı iki kat betonarme olarak yapılmıştır. Ilıklığın üzerinde altı adet fil gözü bulunmaktadır. Hamamın dış yüzeyi betonarmedir.

Hamam 15.01.1996 tarihinde – 4441 sayılı kararla tescil edilmiştir.

  • Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz’ımızda Yeniden Hayat Buluyor
  • Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz’ımızda Yeniden Hayat Buluyor